Forum Ratownictwo wodne Strona Główna Ratownictwo wodne
Wszystko o ratownictwie wodnym!!!


ABC Resuscytacji

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Ratownictwo wodne Strona Główna -> Pomoc przedlekarska
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
spinacz
Administrator



Dołączył: 05 Paź 2005
Posty: 45
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Katowice

 PostWysłany: Pon 21:14, 05 Gru 2005    Temat postu: ABC Resuscytacji Back to top

Co dzień spotykamy się z urazami lub nagłymi zachorowaniami. Zachodzi wówczas konieczność udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej - często ratującej życie. Zanim przybędzie pogotowie ratunkowe działania niosące pomoc powinny być szybkie i odznaczające się logicznym myśleniem. Pierwsza pomoc przedmedyczna powinna polegać na: czynnościach ratujących życie, wezwaniu pogotowia ratunkowego, dalszej pierwszej pomocy przedmedycznej. Udzielając pomocy pracuje się według następujących zasad, zwanych ABC resuscytacji.

- sprawdzenie drożności dróg oddechowych (z ang. Airway)
- sprawdzenie czy poszkodowany oddycha (z ang. Breathing)
- sprawdzenie czy zachowane jest krążenie krwi (z ang. Circulation)

Udrażniając drogi oddechowe usunąć należy wszystko co mogłoby spowodować ich niedrożność. Najczęstszą przyczyną zablokowania dróg oddechowych u osób nieprzytomnych jest zapadnięcie się języka na tylną ścianę gardła. Należy wówczas odgiąć głowę do tyłu a żuchwę przesunąć do przodu i do góry - napina to szyję i unosi język. Niedrożność dróg oddechowych może być również spowodowana wymiocinami, piaskiem, wodorostami, protezą zębową i innymi czynnikami. W celu sprawdzenia przyczyny niedrożności do wnętrza jamy ustnej włożyć należy dwa palce (kciuk i palec wskazujący) i usunąć przeszkodę. Jeżeli poszkodowany po usunięciu blokady nadal nie oddycha to należy rozpocząć sztuczne oddychanie metodą usta - usta lub usta - nos.

Metoda usta - usta polega na wdmuchiwaniu do ust nieprzytomnego powietrza przez osobę udzielającą pomocy - trzeba pamiętać, aby zacisnąć u poszkodowanego palcami nozdrza. Wykonać należy dwa głębokie wdmuchnięcia oraz obserwować czy unosi się i opada klatka piersiowa ratowanego. Jeżeli to nie nastąpi to świadczy o niedrożności dróg oddechowych, które należy ponownie sprawdzić. Przy metodzie usta - nos powietrze wdmuchuje się przez nos przy zamkniętych ustach nieprzytomnego.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie czy poszkodowany ma zachowane krążenie krwi - odszukać należy tętno na tętnicy szyjnej lub udowej. Brak tętna świadczy o zatrzymaniu czynności serca, które należy uruchomić ponownie wykonując zewnętrzny masaż serca. Poszkodowanego ułożyć należy na czymś sztywnym najlepiej z nogami uniesionymi do góry i uklęknąć z jego prawej strony. Następnie trzeba wyszukać mostek i uciskać jego dolną połowę. Uciska się dłońmi, tzn. na nasadę jednej układamy drugą, palce spleść tak, aby nie dotykały klatki piersiowej. Osoba ratująca musi mieć wyprostowane ramiona i opadać ciężarem własnego ciała na klatkę piersiową nieprzytomnego, która powinna ugiąć się o ok. 5 cm w dół, następnie zwolnić ucisk poprzez cofnięcie się, ale nie wolno odrywać rąk. Uciskać trzeba ok. 80 - 100 razy na minutę. Jeżeli pomocy udziela jedna osoba to musi pamiętać również o wykonywaniu oddychania usta - usta - tzn. 2 oddechy i 15 razy ucisnąć serce. Masaż serca i oddychanie metodą usta - usta prowadzić trzeba tak długo aż wróci tętno i samodzielny oddech.



Udzielając pomocy trzeba pamiętać, aby wezwać lekarza!


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Ratownictwo wodne Strona Główna -> Pomoc przedlekarska Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach