Forum Ratownictwo wodne Strona Główna Ratownictwo wodne
Wszystko o ratownictwie wodnym!!!


Układ krążenia

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Ratownictwo wodne Strona Główna -> Podstawy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
spinacz
Administrator



Dołączył: 05 Paź 2005
Posty: 45
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Katowice

 PostWysłany: Śro 19:26, 12 Paź 2005    Temat postu: Układ krążenia Back to top

UKŁAD KRĄŻENIA

Spełnia głównie funkcję transportowania materiałów niezbędnych dożycia, którymi są: tlen, woda, sole organiczne

KREW
Składa się z płynnego osocza i czynników morfotycznych takich jak; krwinki czerwone, krwinki białe i płytki krwi. Osocze zawiera około 92% wody i składa się z surowicy i włóknika, który po wypłynięciu z przeciętnego naczynia krwionośnegościna się i tworzy skrzep. Krwinki białe są zasadniczym czynnikiem odpornościowym ustroju. Płytki krwi biorą udział w jej krzepnięciu, Krwinki czerwone tj. erytrocyty, są to drobne ciałka krwi zawierające hemoglobinę, która spełnia podstawowe zadanie w transporcie tlenu i dwutlenku węgla. Hemoglobina tworzy z tlenem nietrwałe poleczenia i nosi nazwę oksyhemoglobiny. Oddając tlen przyłącza dwutlenek węgla tworząc również nietrwały związek.

SERCE
Jest centralnym narządem układu. Jako narząd mięśniowy rytmicznymi skurczami i rozkurczam i wywołuje krążenie krwi. Znajduje się wśródpiersiu. Wnętrze serca podzielone jest przegrodą dzielącą je na połowę lewą i prawą, między którymi nie ma połączenia. Każda polowa podzielona jest na wyżej położony przedsionek i niżej położoną komorę serca. Przedsionki i komory przedzielone są przegrodą przedsionkowo-komorową wyposażoną w zastawki, przepuszczające krew tylko w stronę komór. Praca serca wygląda następująco; jako pierwsze kurczą się przedsionki, tłocząc krew do rozkurczających się w tym czasie komór. Następnie kurczą się komory, tłocząc krew do naczyń tętniczych- Cykl taki powtarza się u zdrowego dorosłego człowieka około 60-70 razy na minutę. U dzieci cykl ten jest przyspieszony i wynosi około 100/min, a u niemowląt nawet do 120, Pojemność wyrzutowa serca jest to objętość krwi, jaka wysyłana jest na obwód przy pojedynczym skurczu serca. Pojemność minutowa serca jest to objętość krwi, jaka jest wysyłana z serca w ciągu jednej minuty. Oba te czynniki są bardzo ważne w funkcjonowaniu całości ustroju. Dalszym ważnym czynnikiem jest ciśnienie krwi. U normalnego zdrowego młodego człowieka wynosi ono 120/80 mm Hg (skurczowo-rozkurczowe), Częstotliwość tętna, pojemność minutowa i wyrzutowa oraz ciśnienie zależą głównie od zapotrzebowania organizmu w tlen i stanów emocjonalnych . Jeżeli jednak z przyczyn wypadku lub nagłego stanu podniecenia nerwowego dojdzie do zaburzenia w krążeniu, wtedy może dojść nawet dośmierci ofiary takiego Zdarzenia.

NACZYNIA KRWIONOSNE
Wszystkie naczynia wyprowadzające krew z serca do tkanek noszą nazwę tętnic. Z kolei naczynia doprowadzające krew z tkanek do serca są żyłami. Krew płynąc tętnicami dzielącymi się stopniowo na coraz drobniejsze naczynia, oddaje tlen i pochodzące z jelit wartości strawionych pokarmów; przechodząc do naczyńżylnych pobiera dwutlenek węgla i produkty przemiany materii. Rolę tę spełniają drobne i liczne naczynia włosowate, Tworzą one bardzo mocno rozbudowany system, docierający do prawie wszystkich punktów naszego ciała.

KRĄŻENIE KRWI
Odtleniona krew wprowadzana jest do prawego przedsionka serca z dwóch głównych naczyń żylnych: żyły głównej górnej i dolnej. Następnie krew przedostaje się do prawej komory, a z niej dwiema tętnicami płucnymi płynie do naczyń włosowatych oplatających gęstą siecią pęcherzyki płucne. Tu dochodzi do wymiany gazowej. Tlen z powietrza w pęcherzykach przechodzi do krwi, a C02 z krwi przechodzi do wnętrza pęcherzyka. Kolejno - krew wysycona tlenem powraca do serca czteremażyłami płucnymi i poprzez lewy przedsionek dostaje się do lewej komory i stamtąd na obwód. Krążenie między sercem a płucami nosi nazwę krwioobiegu małego, a krążenie obwodowe krwiobiegu wielkiego.


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Ratownictwo wodne Strona Główna -> Podstawy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach